Wschodnia Obwodnica Warszawy: Kalendarium procesu OOŚ
Kiedy wreszcie powstanie droga S17 na odcinku Wschodniej Obwodnicy Warszawy? Dlaczego w dalszym ciągu nie ruszyły prace budowlane na tak strategicznym odcinku sieci drogowej? Na co czekamy?
Wstęp
Celem niniejszego tekstu nie jest stygmatyzacja mieszkańców dzielnicy Wesoła. Owi mieszkańcy na przestrzeni lat chronili swoje interesy działając na podstawie prawa i w granicach prawa. Mieszkańcy składali skargi i wyszukiwali błędy w dokumentacji środowiskowej, za której przygotowanie oraz jakość była odpowiedzialna GDDKiA Warszawa. Jakość tej dokumentacji, w obliczu skrajnie negatywnego nastawienia społeczeństwa do inwestycji doprowadziła do unieważnienia decyzji środowiskowej (DŚU) na wariant tunelowy, zgodny z SUIKZP (Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego). Sytuacja powtórzyła się przy kolejnej próbie uzyskania DŚU, w trakcie której wariantem preferowanym wybrano przebieg wzdłuż linii wysokiego napięcia.
Kalendarium zbiera najważniejsze wydarzenia oraz decyzje, jakie miały miejsce podczas procesu oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) tej inwestycji, a także podczas jej zaskarżania i bronienia w sądach administracyjnych. Celem tego tekstu jest zobrazowanie wszelkich możliwych ryzyk jakie mogą wystąpić w trakcie procesu OOŚ przy silnie negatywnym nastawieniu części społeczeństwa do inwestycji oraz przedstawienie samego procesu uzyskiwania prawomocnej DŚU. Komentarze i wyjaśnienia, nie będące suchymi faktami zostały zaznaczone kursywą. Na portalu Rynek Infrastruktury przedstawiam skrócony opis przebiegu obu postępowań i prognoz oraz omówienie potencjalnych dalszych scenariuszy, jakimi może podążyć niniejszy proces proces inwestycyjny.
TLDR i pojęcia podstawowe
S17 WOW zostanie ukończona po 2032 roku. Uzasadnienie dla podawania tak odległej daty oraz udzielenie odpowiedzi na pozostałe pytania wymaga omówienia całej historii wzlotów i upadków, jakie miały miejsce w procesie planistycznym na przestrzeni dziejów. Zrozumienie niniejszego artykułu wymaga znajomości problematyki, pojęć i skrótów z zakresu procesu inwestycyjnego w budownictwie infrastrukturalnym, z którymi można się zapoznać na stronie GDDKIA lub w filmie na kanale Autostrady Polska. Ponadto wymagana jest znajomość podstawowych pojęć z zakresu KPA takich jak: strona postępowania, rozprawa administracyjna, rygor natychmiastowej wykonalności, skarga, zażalenie, odwołanie.
Rys historyczny
W trakcie 18 lat od pierwszego wniosku o DŚU wielokrotnie zmieniały się rządy, prawo i organizacja oraz nazewnictwo urzędów odpowiedzialnych za wydawanie poszczególnych decyzji. Proces planowania, projektowania i budowy drogi ekspresowej trwa zazwyczaj od 7 do 12 lat, w zależności od dostępności finansowania, woli politycznej i skali protestów społecznych, ze średnią wynoszącą 10 lat. Długa na ponad 17 lat historia WOW wkrótce osiągnie dwukrotność tej liczby, a realnej daty zakończenia inwestycji obecnie nie da się precyzyjnie wskazać. Zacznijmy od początku.
Proces planistyczny dla WOW ruszył w 1987 roku. Wyniki wstępnych analiz wskazały najlepszy korytarz, oznaczany w pierwszej procedurze OOŚ jako W IIIA, zaś w drugiej jako W2 / wariant czerwony.
ROK 2005 – pierwszy wniosek o DŚU
We wrześniu partia Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy wygrała wybory parlamentarne. 31 października prezydent Aleksander Kwaśniewski dokonał zaprzysiężenia Rady Ministrów z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, ministrem Środowiska Janem Szyszko oraz minister rozwoju regionalnego (MRR) Grażyną Gęsicką.
Niespełna miesiąc później, 22 listopada GDDKiA wystąpiła do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o wydanie Decyzji Środowiskowej na WOW na odcinek od węzła “Marki”(S8) do węzła “Lubelska”, gdzie jako wariant preferowany wskazano wariant W2.
W ramach załączonej do Wniosku o DŚU dokumentacji zaproponowano 4 warianty przebiegu trasy S17:
Warianty W1 i WIIIa o zbliżonym przebiegu, uwzględniające powstanie węzła „Wesoła” na przecięciu z ulicą 1 Praskiego Pułku oraz przejście tunelowe przez zabudowę dzielnicy Wesoła, mniej-więcej w osi ulicy Jana Matejki.
Wariant W2 przebiegający wykopem przez centrum dzielnicy wzdłuż linii wysokiego napięcia, zakładający realizację węzła na przecięciu z ulicą Wspólną;
Wariant W3 (samorządowy), zakładający poprowadzenia trasy z dala od dzielnicy Wesoła, poprzez tereny Poligonu, w pobliżu zabudowy Okuniewa i Halinowa, kończący się na autostradzie A2 między ówcześnie projektowanymi węzłami „Lubelska” i „Konik”. Wariant powstał w efekcie współpracy części samorządów. Założono przerzucenie trasy S17 z Wesołej, gdzie była planowana od wielu lat, na terenach na których nigdy takich planów nie było. Ponadto przebiegał przez środek poligonu wojskowego i wiązał się ze znacznie większą skalą wycinek drzew na terenie poligonu.
Zaproponowanie wariantu W3 przez środek poligonu stanowiło klasyczne podejście typu NIMBY (ang. Not In My Back Yard, „nie na moim podwórku”). Innymi słowy, chodziło o przerzucenie drogi do sąsiadów. W tej wersji droga S17 nie miałaby ciągłości, bo aby dojechać od strony Lublina do drogi S8 należałoby przejechać krótkim odcinkiem autostrady A2. Na tych 2 km nastąpiłaby silna kumulacja ruchu, niewydolność przekroju i zatory , podobne do obserwowanych już dziś na warszawskim odcinku S8 w sąsiedztwie mostu gen. Stefana Grota-Roweckiego. Co więcej, przejazd po trasie o 9 kilometrów dłuższej, zająłby więcej czasu oraz generowałby większe negatywne oddziaływanie na środowisko, z uwagi na większe spalanie. Znaczne oddalenie drogi od miasta dodatkowo zmniejszyłoby efekt ściągania ruchu drogowego z sieci ulic położonych wewnątrz obwodnicy.
Dla opisu dalszych losów istotne jest zwrócenie uwagi, że w ramach wniosku o DŚU na S17 procedowany był również odcinek drogi S8 od węzła Marki (ulicy Radzymińskiej) do węzła Drewnica, gdzie miały się łączyć drogi S8 i S17, a także odcinek od węzła “Zakręt” do węzła “Lubelska”. Innymi słowy - całość od S8 do S2.
Uzasadnienie dla wyboru jako preferowanego wariantu W2 we wniosku o DŚU brzmi następująco:
Pod względem ekonomicznym, najkorzystniejszą ocenę posiada wariant W IIIA. Jak wynika z analiz, w zakresie oddziaływania na środowisko, wariant W2 – pod warunkiem zaprojektowania i wykonania proponowanych środków minimalizowania oddziaływań oraz zabezpieczeń, a także rezygnacji z węzła „Wesoła” – uzyskuje przewagę nad wariantem WIIIA. Wnioskowana trasa drogi (W2), jest najkorzystniejsza z punktu widzenia kolizji z istniejącą zabudową mieszkaniową oraz w przyszłości, możliwości nabycia gruntów, ponieważ przebiega w większości na terenie gruntów będących własnością Państwa, a dokładnie w zarządzie Nadleśnictwa Drewnica. Wariant W3, wskazywany jako najkorzystniejszy przez samorządy Sulejówka i Wesołej, został odrzucony przez nadleśnictwo Drewnica i Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zestawienie długości wariantów bazowych i W3 przez Halinów, grafika: Życie Warszawy
ROK 2006: SUiKZP
W czerwcu Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie (SANEPID) uzgodnił przebieg WOW zgodnie z wariantami W1 i WIIIa.
W lipcu Jarosław Kaczyński zastąpił Kazimierza Marcinkiewicza na stanowisku premiera.
W październiku 2006 Miasto Stołeczne Warszawa przyjęło dokument planistyczny o nazwie „studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy”. SUIKZP stanowi podstawę do sporządzania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.
W zakresie S17, w SUIKZP przyjęto wariant WIIIA, ten sam, jaki w poprzednim dokumencie tej rangi, przyjętym w 2001 roku.
ROK 2007: Jan Szyszko
W lutym mieszkający w Wesołej Minister Środowiska Jan Szyszko wydał postanowienie uzgadniające warunki DŚU dla wariantu W3 tzw. samorządowego, przez Halinów. Decyzja była bardzo kontrowersyjna, zażalenie na nią zostało złożone przez inwestora - GDDKIA. Wpłynęły też protesty władz samorządowych gminy Halinów i Wiązowna, mieszkańców Halinowa oraz Ogólnopolskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Wskutek zażaleń i protestów, premier Jarosław Kaczyński odsunął w kwietniu ministra Jana Szyszko od postępowania oraz wskazał na minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką jako organ właściwy do ich rozpatrzenia.
10 lipca Minister Rozwoju Regionalnego Grażyna Gęsicka wydała postanowienie uzgadniające realizację S17 WOW według wariantu WIIIa.
7 września uchwalono samorozwiązanie sejmu.
19 października, ówczesny wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wydał DŚU dla wariantu WIIIa
Jednakże wariant wskazany przez minister Gęsicką nie spodobał się mieszkańcom okolic trasy, którzy wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) 35 odwołań.
21 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, po których władzę objęła koalicja Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, zaś premierem został Donald Tusk.
ROK 2008: Grażyna Gęsicka
W czerwcu WSA uchylił postanowienie minister Gęsickiej z powodu nieczytelnego podpisu.
Sprawę na łamach Gazety Stołecznej opisywał Krzysztof Śmietana:
Co ciekawe, przyczyną wcale nie były rzekome błędy wskazywane przez odwołujących się mieszkańców Wesołej. Skład sędziowski pod przewodnictwem Krystyny Napiórkowskiej dopatrzył się za to innych uchybień: minister Gęsicka nie podpisała się czytelnie na postanowieniu (czyli niezgodnie z przepisami), minister wybrała wariant, o który nie wnioskowali drogowcy, dwie osoby z 35, które się odwoływały, nie podpisały swoich wniosków, a ministerstwo nie zwróciło im na to uwagi.
To jeszcze nie koniec komedii pomyłek: w uzasadnieniu orzeczenia sąd sam się pomylił, podając mylny symbol wybranego wariantu "WINA" zamiast "W IIIA".
Od wyroku WSA w sprawie nieczytelnego podpisu złożono odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
W październiku wprowadzono reformę administracyjną w zakresie spraw związanych z OOŚ. Powołano Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ) w każdym z województw. Organy te przejęły prowadzenie czynności administracyjnych w sprawach dotychczas prowadzonych przez wojewodów i ministra środowiska.
ROK 2009: Podpis jest ważny
W styczniu NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA dotyczący nieczytelnego podpisu oraz przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA, uznając podpis za ważny z uwagi na obecność pieczęci ministerialnej obok podpisu.
24 kwietnia WSA oddalił skargi na postanowienia MRR, a GDOŚ utrzymała w mocy decyzję środowiskową z 19 października 2007 r. tj. dla wariantu WIIIA. Jednakże mieszkańcy okolic trasy oraz inni wrogowie inwestycji (NIMBY) złożyli kolejne skargi na decyzję GDOŚ, w efekcie czego sprawa ponownie trafiła do WSA.
ROK 2010: Upadek części DŚU
26 października WSA uchylił w części DŚU dla odcinka: węzeł Rembertów - węzeł Zakręt, czyli dla odcinka przechodzącego przez dzielnicę Wesoła.
(Sąd) wytknął głównie błędy proceduralne, m.in. to, że wcześniej sąd administracyjny uchylił poprzedzające decyzję środowiskową uzgodnienie byłej minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej. Dodatkowo w trakcie wydawania decyzji nie zapewniono wszystkim stronom możliwości wypowiedzenia się. Inwestor miał też niedostatecznie uzasadnić, dlaczego wybrany wariant jest najlepszy.
W międzyczasie pojawił się nowy problem - w starym zbiorniku przeciwpożarowym przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 631 i 434, odkryto siedlisko strzebli błotnej. Jako że wyznaczona trasa WOW miała przebiegać bezpośrednio przez teren, na którym stwierdzono występowanie siedliska tego niezwykle rzadkiego gatunku, ze strony ekologów oraz NIMBY pojawiły się głosy o potrzebie zmiany przebiegu trasy i ominięcia tego obszaru.
ROK 2011: Częściowe wygaszenie DŚU
W obliczu utraty DŚU na odcinek Rembertów – Zakręt, problemu ze Strzeblą Błotną, a także nasilających się protestów okolicznych mieszkańców, GDDKiA zwróciła się GDOŚ z wnioskiem o wygaszenie DŚU z dnia 19 października 2007, wydanej przez Wojewodę Mazowieckiego, Jacka Sasina. Decyzja została wygaszona 17 listopada 2011. Wniosek oraz wygaszenie dotyczył wyłącznie odcinka od węzła Drewnica do węzła Zakręt, pozostawiając zarówno kluczowy dla realizacji S8 odcinek od węzła Marki do węzła Drewnica, wobec którego nie było skarg, zażaleń lub sądowych podważeń, jak również odcinek od węzła Zakręt do węzła Lubelska. Dzięki temu, w kolejnych latach, możliwe było uruchomienie przetargów obejmujących zaprojektowanie lub realizację tych inwestycji.
ROK 2012 i 2013: Nowy STEŚ
11 kwietnia 2012, firmie Jacobs Polska zostało zlecone wykonanie STEŚ z materiałami do nowej DŚU na odcinku od węzła Drewnica do węzła Zakręt. Wśród wstępnie zaproponowanych wariantów nie ma już opcji „przez Halinów”. Zaproponowane rozwiązania przewidują po dwa warianty trasy na przejściu przez dzielnicę Wesoła, na przejściu przez Poligon (w ramach obejścia Rembertowa) oraz na ominięcie Strzebli Błotnej. Pojawia się również nowa numeracja i kolorystyka wariantów: dotychczasowe WI / WIIIa nosi teraz nazwę wariant 1 (czerwony), przejście przez Wesołą po trasie linii wysokiego napięcia to nadal wariant 2 (zielony). Szczegółowe nazewnictwo zamieszczono w legendzie na planie orientacyjnym. Oprócz wariantowania trasy w planie, prowadzono również analizy w zakresie ukształtowania wysokościowego. Ponadto węzeł „Wesoła” występuje tylko w wariancie czerwonym. W wariancie zielonym znalazłby się zbyt blisko węzła „Rembertów”, który wystarczy dla obsługi ruchu z Wesołej. Należy podkreślić zbliżającą się realizację tunelu pod torami, który rozwiąże problem przejazdu przez linię kolejową do drogi wojewódzkiej nr 637.
Warianty w nowej DŚU, plan orientacyjny w PDF na stronie SISKOM
ROK 2014: Zamieszanie z AWK
W kwietniu zaprezentowano analizę porównawczą opracowanych wariantów przebiegu. Kluczowy wniosek końcowy z tej analizy brzmi:
(...) zmiana dotychczas deklarowanych przez GDDKiA rozwiązań może przyczynić się do zwiększenia oporu społecznego oraz ilości protestów i odwołań (...) Może to doprowadzić do znacznych opóźnień w harmonogramie realizacji inwestycji. Obecnie preferowane rozwiązanie było przedstawiane władzom dzielnicy i mieszkańcom, jako optymalne od ok. 10 lat.(...) Wyżej opisane uwarunkowania powodują, że w aspekcie powodzenia realizacji inwestycji rozwiązanie z tunelem nadal należy uznać za preferowane.
Jednakże we wcześniejszej części dokumentu, wariant z tunelem, określany jako W2A, został uznany za ingerujący w największym stopniu w środowisko wód gruntowych.
24 lipca w protokole z posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) inwestor (GDDKiA) wytypował do przeprowadzenia analizy porównawczej następujące 4 warianty:
wersje wariantu W2 (czerwonego), idące praktycznie tym samym śladem co uzgodniony w 2007 r. wariant WIIIa
W2A – przebieg trasy w tunelu
W2B – przebieg trasy w wykopie
W2C – przebieg trasy po powierzchni
wariant W3 (zielony) na kilkumetrowym nasypie wzdłuż linii wysokiego napięcia
Wybór wariantu preferowanego we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej miał zostać dokonany aneksem do tego protokołu, po dokonaniu uzupełnień wymienionych w dokumencie. Uzupełnienia te miały polegać na ponownym wykonaniu analizy wielokryterialnej (AWK) według innej niż dotychczas stosowanej (na tym kontrakcie) metodzie podziału wag.
AWK jest częścią procedury oceny oddziaływania na środowisko oraz podstawą do podjęcia decyzji o wyborze wariantu preferowanego do realizacji (do wniosku o DŚU). Istotą AWK jest przyjęcie grupy kryteriów według których ocenia się poszczególne rozpatrywane warianty. Każdemu z kryteriów przypisuje się również wagę, z jaką to kryterium ma być traktowane. Dla czytelności opracowania i ułatwienia dalszych obliczeń, suma wag powinna wynosić 1 lub 100 (patrz średnia ważona). Kryteria można oceniać według różnych zestawów wag.
Zmiana metody na AHP była powiązana z daleko idącymi zmianami w prawie środowiskowym, jakie zaszły od 2007 roku, tj. od daty wydania poprzedniej DŚU, a także zmianą podejścia GDDKiA do spraw związanych z procedowaniem ocen oddziaływania na środowisko. Na skutek upadku poprzedniej DŚU, opierającej się na wcześniej stosowanej metodzie AWK zawierającej zaledwie jeden zestaw indywidualnie dobranych wag, zaczęto stosować bardziej profesjonalne metody analizy problemów decyzyjnych.
Szczegóły AWK i zmiana metodyki w zakresie wag
W późniejszym piśmie GDDKiA do burmistrza Sulejówka znalazło się istotne wyjaśnienie:
Pismo GDDKiA z 10.09.2015 do Burmistrza Sulejówka
Niestety linki do niektórych pierwotnych źródeł już nie działają, ale na forum skycraprercity.com zachowały się wnioski z ich analizy. Wnioski te znajdują potwierdzenie w dalej przytoczonych pismach Prezydenta Warszawy oraz Ministra Infrastruktury.
Stąd wnioskuję, że w tabelce 4 z KOPI 6/2015 przedstawiono wyniki analizy wielokryterialnej dla 3 modeli (współczynniki za pismem GDDKiA do Sulejówka)
1. model środowiskowy: środowisko przyrodnicze + środowisko społeczne 50%, funkcjonalne + techniczne + ruchowe 25%, ekonomiczne 25%
2. model transportowy: środowisko przyrodnicze + środowisko społeczne 25%, funkcjonalne + techniczne + ruchowe 50%, ekonomiczne 25%
3. model ekonomiczno-finansowy: środowisko przyrodnicze + środowisko społeczne 25%, funkcjonalne + techniczne + ruchowe 25%, ekonomiczne 50%
Przed zmianą metodyki, w ramach toczącego się od 2015 roku postępowania DŚU, AWK uwzględniała wyłącznie jeden model o następujących wagach:
Środowiskowe 75%; Techniczno-Funkcjonalno-Ruchowe 15%; Ekonomiczno-Finansowe 10%
W nowej metodyce, oprócz 3 wyżej przytoczonych modeli z podziałem wag 50/25/25, przeprowadzono dodatkowo neutralną analizę, w której wszystkim czynnikom przypisano wagę 33.3%. Sprawdzono, że aby uznać wariant W2A za najkorzystniejszy, kryterium środowiskowe musiałoby mieć przyjętą wagę na poziomie co najmniej 75%, tak jak miało to miejsce dotychczas. Jednakże, jak 2 sierpnia 2019 wyjaśniał Minister Infrastruktury,
Przyjęcie takiego punktu widzenia byłoby sprzeczne z dotychczasową praktyką stosowaną przy realizacji inwestycji na terenie kraju, a czynniki środowiskowe nie mogą być jedynymi, czy też niewspółmiernie znacząco przeważającymi przy określaniu najbardziej optymalnego wariantu przebiegu drogi.
Kryterium środowiskowe obejmuje również opinię społeczeństwa i oddziaływanie na ludzi. Warto zauważyć, że nigdy w dotychczasowej historii polskiego drogownictwa suma wag kryteriów środowiskowych nie miała wartości tak znacząco przekraczającej 50%. Aktualnie AWK opracowuje się z kilkoma istotnie różniącymi się względem siebie zestawami wag. Jako najkorzystniejszy został uznany wariant, który przeważa w większości z modeli. Redukuje to zależność wyniku AWK od arbitralnie przyjmowanych wag, których dobór jest w dużej mierze subiektywny i zależy od specyfiki analizowanego problemu.
Podsumowanie procedury zmiany metody AWK autorstwa Best_before:
1. firma konsultingowa wynajęta do opracowania Raportu OOŚ wybiera kryteria, które będą oceniane w analizie środowiskowej
2. firma konsultingowa proponuje warianty trasy
3. firma konsultingowa dokonuje badań terenowych, symulacji numerycznych i innych ekspertyz, aby ocenić warianty pod kątem kryteriów
4. firma konsultingowa wylicza wagi porównawcze zgodnie z metodyką AHP
5. firma konsultingowa wylicza syntetyczną ocenę środowiskową każdego z wariantów, biorąc pod uwagę oceny według kryteriów i wagi
6. firma konsultingowa wskazuje kolejność wariantów pod względem kryteriów środowiskowych. Tu wygrywa czerwony, po zmianach 2C, czyli po nasypie.
7. GDDKiA (samodzielnie albo z pomocą innej firmy konsultingowej), stosując jednolitą dla wszystkich inwestycji prowadzonych przez GDDKiA metodykę, dokonuje oceny proponowanych wariantów pod względem ekonomicznym i techniczno-ruchowym.
8. GDDKiA dokonuje wyliczenia wyniku analizy wielokryterialnej w trzech modelach: środowiskowo-społecznym (gdzie syntetyczna ocena z AHP ma wagę 50%) a oceny z kryteriów finansowych i techniczno-ruchowych po 25%, oraz w modelach ekonomicznym (50% dla czynników finansowych, po 25% dla dwu pozostałych) oraz transportowym (50% dla technicznych, po 25% dla dwu pozostałych). Tu w każdym przypadku czerwone przegrywa z zielonym.
9. GDDKiA wskazuje w raporcie, że wariant 2C (po zmianach) jest najbardziej korzystny środowiskowo, zaś wariant 3 jest najbardziej korzystny wielokryterialnie.
10. wariant najbardziej korzystny wielokryterialnie jest przedkładany jako wariant preferowany przez inwestora, każda inna rekomendacja byłaby powodem do oskarżenia o niegospodarność, bądź inne przestępstwo urzędnicze.
ROK 2015: Nowe wnioski o DŚU i procedura OOŚ
22 kwietnia ukazał się protokół nr 6/2015, stanowiący aneks do protokołu KOPI z 24 lipca 2014. Na podstawie ponownie przeprowadzonej analizy wielokryterialnej, jako najkorzystniejszy uznano wariant 3 (zielony, przebiegający wzdłuż linii Wysokiego Napięcia). Wariant ten rekomendowano jako preferowany we wniosku o DŚU. Jako wariant alternatywny wskazano 2C, czyli przebiegający w śladzie „uzgodnionego” w 2007 r. wariantu WIIIa, ale po powierzchni.
2 lipca GDDKiA, świadoma silnego oporu społecznego złożyła 2 niezależne wnioski o DŚU wraz z Raportami o Odziaływaniu na Środowisko (Raport OOŚ). Dla uproszczenia opisu na forum SSC zaproponowano uproszczoną nomenklaturę w zakresie ich nazewnictwa:
odcinek „Ogryzek” [350 MB] [link alternatywny] w relacji węzeł „Drewnica” (z węzłem) na drodze S8 – do km ok. 3+600, (Od S8 do Ząbek)
odcinek „Poligon” [426 MB] [link alternatywny] od km ok. 3+600 do km ok. 13+782 węzeł „Zakręt”. (Od Ząbek do węzła Zakręt)
7 lipca RDOŚ Warszawa wszczął postępowanie dla obydwu odcinków. Linki: Ogryzek, Poligon.
Odcinek „Ogryzek” nie ingeruje w dzielnicę Wesoła i będzie stanowić istotne usprawnienie lokalnego układu drogowego poprzez powiązanie DW 631, tj. przedłużenie ul. Żołnierskiej w Warszawie, od rejonu skrzyżowania z DW 634, aż do S8. W tym sensie będzie on stanowił dla ruchu wylotowego z Warszawy obwodnicę Zielonki i pozwoli ominąć zarówno przejazd kolejowo-drogowy, jak i niewydolne rondo na skrzyżowaniu Mareckiej i Piłsudskiego. Obecnie w trakcie szczytów komunikacyjnych występuje zjawisko omijania tych korków poprzez centrum Zielonki, z wykorzystaniem tunelu pod torami. A zatem realizacja wyłącznie odcinka „Ogryzek”, bez budzącego silne konflikty społeczne przejścia przez dzielnicę Wesoła, ma uzasadnienie ruchowe. Wybór punktu podziału w km 3+600 wynika z tego, że na dalszym odcinku węzeł „Poligon” ma być dostępny wyłącznie dla wojska, zaś rozwiązania geometryczne węzła „Rembertów” zależą od wariantu przejścia przez dzielnicę Wesoła.
21 lipca stanowisko w sprawie zajął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Stanowisko to zostało wygłoszone w formie pisma do dyrektora Warszawskiego oddziału GDDKiA, co nie stanowi formy właściwej w kontekście procesu oceny oddziaływania na środowisko określonego w Ustawie OOŚ.
31 lipca RDOŚ Warszawa wydała 2 oświadczenia w sprawie zmiany terminu wydania DŚU, co wynikało z:
- konieczności uzupełnienia Raportu OOŚ przez wnioskodawcę,
- konieczności uzyskania opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie
- zapewnienia udziału społeczeństwa w procedurze OOŚ
- zapewnieniu stronom postępowania możliwości wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji co do zebranym dowodów, materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Wymienione procedury wynikają z wymogów określonych w KPA oraz w ustawie OOŚ. Jako nowy termin wskazano 11 stycznia 2016. Linki do obwieszczeń: Ogryzek, Poligon.
14 sierpnia Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad przekazał Burmistrzowi Wesołej kopie protestów i wniosków mieszkańców Wesołej kierowanych do GDDKiA w sprawie WOW. Przekazano 556 protestów przeciwko wariantowi „zielonemu” oraz 8 protestów z 294 podpisami przeciwko wariantowi „czerwonemu”, a także 21 pism z poparciem wariantu „zielonego”. Niniejsze pismo jest niezbitym dowodem na to, że wśród mieszkańców dzielnicy Wesoła nie ma zgody w zakresie tego, który z wariantów jest akceptowalny dla ogółu mieszkańców, gdyż oba przebiegi mają wśród lokalnej społeczności licznych przeciwników.
23 września pojawiły się uzupełnienia do Raportu OOŚ. Można się z nimi zapoznać pod poniższymi linkami: Ogryzek [252 MB] [link alternatywny] , Poligon [366 MB] [link alternatywny].
25 października odbyły się wybory parlamentarne, po których władzę objęło Prawo i Sprawiedliwość. Premierem została Beata Szydło, a mieszkający w Wesołej Jan Szyszko powtórnie obejmuje stanowisko Ministra Środowiska.
19 listopada RDOŚ Warszawa wystąpił o opinię do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Linki: Ogryzek, Poligon.
ROK 2016: Przekładanie terminów
8 stycznia RDOŚ Warszawa ponownie przełożyła termin wydania DŚU, tym razem do 29 kwietnia. Linki: Ogryzek, Poligon.
29 lutego Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał pierwszą niejednoznaczną opinię w sprawie.
2 marca dla odcinka “Ogryzek” RDOŚ Warszawa wydał obwieszczenie w sprawie możliwości składania uwag i wniosków oraz zapoznania się z niezbędną dokumentacją przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi krajowej nr 17, na parametrach trasy ekspresowej na odcinku węzeł „Drewnica” (z węzłem) na dr. S8 – do km ok. 3+600 [Ogryzek]. Możliwość składania uwag była od 15 marca do 4 kwietnia. Jest to etap formalnych konsultacji społecznych wg ustawy OOŚ. Począwszy od tej daty postępowania na „Ogryzek” i „Poligon” przestały być prowadzone równolegle ze względu na większe „trudności obiektywne” na odcinku „Poligon”, który przebiega przez dzielnicę Wesoła.
27 kwietnia RDOŚ Warszawa przekłada termin wydania DŚU, dla odcinka „Ogryzek” na 29 lipca, zaś dla odcinka „Poligon” na 30 września. RDOŚ poinformował, że zlecił sporządzenie w tej sprawie koreferatu do Raportu OOŚ, na który oczekuje.
20 czerwca został przedstawiony Koreferat do Raportów OOŚ. Jest on omówiony na spotkaniu Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko (RKOOŚ). Komisja uznała, że Raporty OOŚ oraz ich uzupełnienia zawierają istotne uchybienia oraz przedstawiła swoje rekomendacje.
5 sierpnia dla odcinka “Ogryzek” RDOŚ Warszawa przełożyła termin wydania DŚU na 30 września. RDOŚ poinformował, że oczekuje na uzupełnienie przez inwestora Raportu OOŚ.
30 września RDOŚ Warszawa ponownie przełożyła termin wydania DŚU, tym razem do 30 kwietnia 2017, linki: Ogryzek, Poligon. Tym razem przyczyną jest oczekiwanie na przedstawienie ujednoliconego Raportu OOŚ oraz konieczność ponownego wystąpienia o opinie do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
ROK 2017: Białystok wydaje pierwszą DŚU
28 kwietnia w związku z przedłożeniem uzupełnionych Raportów OOŚ przez inwestora (linki do raportów: Ogryzek [455 MB] [link alternatywny], Poligon [6.9 GB] [link alternatywny]) oraz koniecznością ich przeanalizowania, RDOŚ Warszawa ponownie przełożyła termin wydania DŚU, dla odcinka „Ogryzek” na 29 września, zaś dla odcinka „Poligon” na 29 grudnia.
1 czerwca GDOŚ wydała oświadczenie o przeniesieniu postępowania w sprawie obu odcinków S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy z RDOŚ Warszawa do RDOŚ Białystok, ze względu na miejsce zamieszkania dyrektora RDOŚ Warszawa „w sąsiedztwie” realizacji planowanej inwestycji, o czym dyrektor RDOŚ Warszawa poinformował GDOŚ.
9 sierpnia dla odcinka “Ogryzek” RDOŚ Białystok wystąpiła o zaopiniowanie do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
18 września dla “Ogryzka” RDOŚ Białystok zawiadomił, że przystąpił do przeprowadzenia OOŚ oraz formalnie poinformował społeczeństwo o przeniesieniu przez GDOŚ postępowania z RDOŚ Warszawa do RDOŚ Białystok, które zostało zarządzone postanowieniem z 31 maja. Jednocześnie RDOŚ Białystok poinformował społeczeństwo o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy w terminie 21 dni od daty podania tej informacji do publicznej wiadomości.
28 września dla “Ogryzka” RDOŚ Białystok przełożyła termin wydania DŚU na 29 grudnia.
24 października dla “Ogryzka” RDOŚ Białystok poinformował o zebraniu pełnego materiału dowodowego w sprawie oraz o możliwości zapoznania się z materiałem, składania uwag i wniosków w terminie 7 dni od daty podania tej informacji do publicznej wiadomości, po którym zostanie wydana decyzja.
24 października dla “Ogryzka” RDOŚ Białystok wydał Decyzję Środowiskową dla wariantu zielonego.
Obowiązujące w dniu złożenia wniosku o DŚU przepisy dotyczące przejazdów kolejowo-drogowych narzucały konieczność likwidacji wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych w odległości 3 km w obie strony od nowo budowanego wiaduktu lub tunelu przez linię kolejową. Z tego względu, na etapie materiałów do wniosku o DŚU uwzględniono również budowę drugiej jezdni oraz wiaduktów drogowych w ciągu DW 631 nad LK21. Obiekty te pierwotnie miały być zrealizowane i sfinansowane przez GDDKiA. Jednakże późniejsza zmiana przepisów dodała wyjątek stanowiący, iż obowiązek likwidacji przejazdów nie dotyczy obiektów budowanych w ciągu dróg ekspresowych i autostrad. W efekcie braku konieczności likwidacji tych przejazdów, GDDKiA nie jest już zobligowana do realizacji nowych wiaduktów w ciągu DW631. Chociaż zadanie to jest ujęte w DŚU pozyskanej przez GDDKiA, zakres ten będzie realizowany i finansowany przez MZDW.
Plan orientacyjny z Raportu OOŚ
Plany sytuacyjne z Raportu OOŚ obrazujące wybrany wariant, węzeł Drewnica
Plany sytuacyjne z Raportu OOŚ obrazujące wybrany wariant, wiadukty nad linią kolejową nr 21
Plany sytuacyjne z Raportu OOŚ obrazujące wybrany wariant, węzeł Ząbki
28 grudnia dla “Ogryzka” RDOŚ Białystok poinformował o wpłynięciu odwołania od DŚU wniesionego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych „Woda i Przyroda”, które przekazał do GDOŚ. Niniejsze stowarzyszenie jest zarejestrowane pod w pobliżu jednego z wariantów odcinka “Poligon”
29 grudnia dla odcinka “Poligon” RDOŚ Białystok przełożyła termin wydania DŚU na 30 kwietnia 2018 r., informując o konieczności wystąpienia o opinię do inspekcji sanitarnej i zapewnienia udziału społeczeństwa.
ROK 2018: Odwołania i druga DŚU
29 stycznia dla “Ogryzka” GDOŚ zawiadomił o wystąpieniu do Dyrektora RZGW w Warszawie (naówczas w trakcie zmiany nazwy na RZGW Wody Polskie) o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia. Jednocześnie GDOŚ przełożyła termin załatwienia sprawy do 16 marca.
9 lutego dla odcinka “Poligon” Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał kolejną niejednoznaczną opinię, która w uzasadnieniu określa, że wariant wybrany przez inwestora (W3) nie może uzyskać pełnej akceptacji PWIS, który rekomenduje warianty z tunelem, tj. W1C lub W2C.
21 lutego dla “Ogryzka” GDDKiA Warszawa ogłasza przetarg na opracowanie elementów Koncepcji Programowej [KP] dla budowy S17 WOW Drewnica – Ząbki. Zakres opracowania uwzględnia przeprowadzenie szczegółowych badań warunków geologicznych.
Planowany harmonogram realizacji:
- I kwartał 2019 r. ogłoszenie przetargu w systemie ,,Projektuj i Buduj”
- I kwartał 2020 r. podpisanie umowy z Wykonawcą
- III kwartał 2021 r – IV kwartał 2023 r. realizacja robót budowlanych.
Grafika informacyjna GDDKiA – odcinek „Ogryzek”
1 marca dla odcinka “Poligon” Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ponownie wydał opinię, tym razem jednoznacznie pozytywną.
19 marca dla węzła “Poligon” RDOŚ Białystok zawiadomił, że przystąpił do przeprowadzenia OOŚ oraz formalnie poinformował społeczeństwo przeniesieniu przez GDOŚ postępowania z RDOŚ Warszawa do RDOŚ Białystok, które zostało zarządzone postanowieniem z 31 maja 2017 r. Jednocześnie RDOŚ Białystok poinformował społeczeństwo o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz możliwości składania uwag i wniosków, w terminie 21 dni od daty podania tej informacji do publicznej wiadomości.
To jest zawiadomienie z KPA. W zestawieniu brakuje na odcinku Poligon informacji o udziale społeczeństwa na podstawie Ustawy OOŚ, czyli analogii to tego, co nie znaczy że taki dokument nie istnieje - raczej niniejsze kalendarium jest niepełne.
22 marca dla odcinka “Poligon” RDOŚ Białystok odmówił stowarzyszeniu „Sąsiedzi dla Wesołej” przeprowadzenia Rozprawy Administracyjnej.
29 marca dla odcinka “Poligon” RDOŚ Warszawa udostępnił Raport OOŚ wraz z załącznikami i opiniami.
30 kwietnia dla odcinka “Poligon” RDOŚ Białystok przełożyła termin wydania DŚU na 31 lipca
8 maja dla odcinka “Poligon” RDOŚ Białystok odmówił przeprowadzenia Rozprawy Administracyjnej, o którą wnioskował Zastępca Prezydenta Warszawy.
14 maja dla odcinka Poligon” RDOŚ Białystok poinformował o zebraniu pełnego materiału dowodowego w sprawie oraz o możliwości zapoznania się z materiałem, składaniu uwag i wniosków w terminie 7 dni od daty podania tej informacji do publicznej wiadomości, po którym zostać wydana decyzja.
19 maja dla odcinka “Ogryzek” GDDKiA Warszawa otworzyła oferty w przetargu na opracowanie KP.
16 czerwca dla odcinka “Poligon” Wiceminister Infrastruktury Marek Chodkiewicz obiecał mieszkańcom dzielnicy Wesoła zmianę procedowanego wariantu na czerwony z tunelem. Była to obietnica bez pokrycia.
30 czerwca 2018 r. odbywają się wybory samorządowe.
30 sierpnia dla odcinka “Poligon” na wniosek GDDKiA Warszawa, RDOŚ wydłużył termin wydania DŚU, w związku z koniecznością wykonania dodatkowej analizy akustycznej na skutek pisma Ministerstwa Infrastruktury z 24 sierpni. Jako nowy termin wydania decyzji został wskazany 31 grudnia.
26 września dla “Ogryzka” GDDKiA Warszawa podpisała umowę na opracowanie KP.
2 października dla “Ogryzka” GDOŚ zawiadomił o możliwości zapoznania się z aktami sprawy oraz wypowiedzenia przed zakończeniem postępowania odwoławczego od decyzji RDOŚ Białystok. Decyzja kończąca postępowanie odwoławcze ma zostać wydana po upływie co najmniej 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
13 grudnia dla odcinka “Poligon” mieszkańcy Wesołej zorganizowali kolejny duży protest w odpowiedzi na brak realizacji obietnic, jakie złożył im Marek Chodkiewicz
28 grudnia 2018 r. dla odcinka “Poligon” RDOŚ Białystok wydał DŚU na wariant W3 (Zielony) wzdłuż linii WN. O doniosłości tego wydarzenia można przeczytać w podsumowaniu Jarosława Osowskiego, informacji na portalu Rynek Infrastruktury oraz w komunikacie GDDKiA.
Grafika informacyjna GDDKiA – odcinek „Poligon”
28 grudnia w odniesieniu do odcinka “Poligon” Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wystosował do Ministra Infrastruktury Pismo, w którym wyraził swoje oburzenie. Było to działanie niewczas, bowiem organ wydający DŚU nie może wydać DŚU na wariant inny niż preferowany, chyba że z Raportu OOŚ będzie wynikało, że wariant preferowany nie jest najkorzystniejszy. Prezydent oczekiwał wyboru wariantu, który nie był nawet uwzględniony we wniosku o DŚU, na co RDOŚ nie miał umocowania prawnego. Właściwe ruchy w tym kierunku należało podjąć na etapie, gdy GDDKiA składała wniosek o DŚU.
ROK 2019: Protesty
10 stycznia Prezydent Warszawy odwołał się od DŚU dla odcinka “Poligon”. Stosowna informacja w tej sprawie zamieszczona jest również na portalu Rynek Infrastruktury.
18 stycznia pojawia się zapowiedź, że mieszkańcy dzielnicy Wesoła mają zamiar masowo składać odwołania od DŚU dla odcinka “Poligon”.
25 stycznia również Burmistrz Miasta Sulejówek złożył odwołanie od DŚU dla odcinka “Poligon”.
W tym samym dniu RDOŚ Białystok przekazał do GDOŚ 120 odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon”, choć jeszcze wpływają kolejne. RDOŚ wyjaśnia:
Tylko inwestor (jako dysponent wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) może wnieść o zmianę wariantu dla procedowanej inwestycji – wyjaśnia GDOŚ. Regionalny dyrektor ochrony środowiska dokonuje analizy wszystkich wskazanych w raporcie wariantów, jednak jest związany żądaniem inwestora i rozpatruje możliwość i warunki realizacji wariantu preferowanego przez wnioskodawcę.
Według komunikatu GDDKiA Warszawa, 1 lutego dla odcinka “Poligon” ogłoszony został przetarg na opracowanie elementów KP.
Tego samego dnia RDOŚ Białystok przekazał do GDOS kolejnych 409 odwołań, a 11 lutego przekazał jeszcze 6 odwołań. To łącznie 536 odwołań.
25 lutego mieszkańcy Wesołej zorganizowali kolejny protest w sprawie tego odcinka. W 2019 roku było znacznie więcej takich protestów: zestawienie.
14 marca GDDKiA Warszawa otworzyła oferty w przetargu na opracowanie KP.
Planowany ówcześnie harmonogram realizacji:
- IV kwartał 2020 r. ogłoszenie przetargu w systemie „Projektuj i buduj”
- II kwartał 2021 r. podpisanie umowy z Wykonawcą
- IV kwartał 2022 r – IV kwartał 2024 r. realizacja robót budowlanych.
18 marca dla odcinka “Poligon” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU na 17 maja.
12 kwietnia dla odcinka “Ogryzek” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU na 15 czerwca.
W zestawieniu brakuje takich dokumentów przesuwających termin po 16 marca 2018, co nie znaczy że nie istnieją - raczej niniejsze kalendarium jest niepełne.
5 czerwca sąsiadujący z odcinkiem “Poligon” budynek kościoła w sąsiedztwie planowanych wariantów został wpisany do rejestru zabytków. Kościół był uwzględniony w Raportach OOŚ.
17 maja GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” na 19 lipca.
13 czerwca GDDKiA Warszawa podpisała umowę na opracowanie elementów KP dla tego odcinka.
18 lipca, GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” do 20 września.
21 sierpnia dla odcinka “Ogryzek”, urząd Miasta Ząbki opublikował relację z posiedzenia ZOPI, na którym zaprezentowano efekty prac nad KP oraz przedstawiono wizualizację:
S17 odcinek „Ogryzek” – Plan orientacyjny
S17 odcinek „Ogryzek” – Plan sytuacyjny
30 sierpnia dla “Ogryzka” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy do 30 listopada.
Natomiast dla odcinka “Poligon” podobne zawiadomienie GDOŚ wydał 30 sierpnia, przesuwając termin na 20 stycznia 2020 r.
Przyczyną zwłoki jest konieczność wypożyczenia części akt sprawy do RDOŚ Białystok w związku z prowadzoną kontrolą NIK w tym organie.
Kolejne zawiadomienie GDOŚ z 19 września dotyczące odcinka “Poligon” informowało o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU na 20 grudnia.
24 września 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy OOŚ zawierająca wiele istotnych zmian.
30 października dla odcinka “Poligon” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy na 20 stycznia 2020 r., ze względu na konieczność wypożyczenia części akt sprawy do RDOŚ Białystok związku z prowadzoną kontrolą NIK w tym organie.
2 grudnia dla odcinka “Ogryzek” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU do 28 lutego 2020 r.
ROK 2020: Przesuwanie terminu
20 stycznia dla odcinka “Poligon” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU na 27 marca.
1 czerwca GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU dla odcinka “Ogryzek” na 3 lipca.
W zestawieniu brakuje takich dokumentów przesuwających termin po 28 lutego 2018, co nie znaczy że nie istnieją - raczej niniejsze kalendarium jest niepełne.
1 czerwca GDDKiA Warszawa rozwiązuje umowę na KP dla odcinka “Poligon”, z uwagi na małe zaawansowanie prac projektowych, którego przyczyną był brak dostępu do terenu poligonu w celu przeprowadzenia badań geologicznych. Wojsko nie pozwoliło wejść na teren poligonu. Winę za brak tej zgody ponosi GDDKiA oraz Wojsko.
8 czerwca GDOŚ zawiadomił o dopuszczeniu stowarzyszenia „Mieszkańcy Wesołej” do udziału na prawach strony w postępowaniu odwoławczym od DŚU dla odcinka “Poligon”.
24 czerwca dla odcinka “Ogryzek”, GDOŚ zawiadomił o możliwości zapoznania się stron z aktami sprawy w terminie 7 dni, po czym zostanie wydana decyzja kończąca postępowanie odwoławcze. Jednocześnie wskazuje nowy termin załatwienia sprawy na 24 lipca.
Tego samego dnia, tj. 24 czerwca dla odcinka “Poligon” GDOŚ zawiadomił o możliwości zapoznania się stron z aktami sprawy w terminie 7 dni, po czym zostanie wydana decyzja kończąca postępowanie odwoławcze. Jednocześnie wskazuje nowy termin załatwienia sprawy na 24 lipca.
17 lipca GDOŚ umarza postępowanie odwoławcze od DŚU dla odcinka “Poligon” wobec osób niebędących stronami postępowania.
23 lipca GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” do 14 września.
18 sierpnia GDDKiA poinformował, że KP dla odcinka “Ogryzek” jest gotowa.
11 września GDOŚ kolejny raz zawiadomił o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” na 16 listopada.
Trzy dni później, tj. 14 września podobne zawiadomienie GDOŚ wydała dla “Ogryzka”, jednocześnie przesuwa termin załatwienia sprawy odwołań od DŚU na 16 listopada.
23 października GDDKiA ponownie ogłasza przetarg na opracowanie KP dla odcinka “Poligon”. Nowością względem poprzedniego przetargu jest zapis o opracowaniu koncepcji przebudowy strzelnicy garnizonowej.
13 listopada GDOŚ zawiadomił o ponownym przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” na 18 grudnia.
18 listopada GDDKiA Warszawa zapowiedziała że do końca roku ogłosi przetarg typu “projektuj i buduj” dla odcinka “Ogryzek”, ale pod warunkiem przyznania środków finansowych.
12 grudnia GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od DŚU dla odcinka “Poligon” na 29 stycznia 2021 r.
ROK 2021: Upadek DŚU w GDOŚ i powrót w WSA
13 stycznia dla odcinka “Ogryzek” GDOŚ zawiadomił o przesunięciu terminu załatwienia sprawy na 31 stycznia.
Następnie 12 lutego GDOŚ wstrzymuje Rygor Natychmiastowej Wykonalności DŚU dla tego odcinka oraz dla odcinka “Poligon”. Jednoczesne zniesienie rygoru na obu odcinkach jest zapowiedzią uchylenia DŚU.
Tego samego dnia GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie KP dla odcinka “Poligon”.
15 lutego 2021 GDOŚ uchylił w całości DŚU dla odcinka “Poligon”, wydaną przez RDOŚ Białystok 28 grudnia 2018 oraz umorzył postępowanie przed RDOŚ Białystok. GDDKiA była w szoku.
18 lutego 2021 GDOŚ uchylił w całości DŚU dla odcinka “Ogryzek” wydaną przez RDOŚ Białystok 24 listopada 2017 r. oraz umorzył postępowanie przed RDOŚ Białystok. Przyczyną uchylenia obu DŚU było naruszenie właściwości miejscowej przez organ wydający decyzję w pierwszej instancji. Link do pełnej treści obu decyzji. Jak się później okaże, GDOŚ nie analizował złożonych odwołań od strony merytorycznej. Uchylenie zostanie później podważone przed WSA. Link do fragmentów uzasadnienia GDOŚ zamieszczonych na SSC
23 lutego GDDKiA Warszawa wydała komunikat w sprawie uchylenia DŚU. Do sprawy odniósł się również Jarosław Osowski z Gazety Stołecznej.
9 kwietnia na SSC pojawiła się informacja pozyskana z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), iż w sprawach obu DŚU do WSA wpłynęły skargi na decyzję GDOŚ oraz ujawniająca numery sygnatur tych spraw.
W sprawie odcinka „Poligon” wpłynęło 8 skarg, z czego jedna została odrzucona, a pozostałe 7 zostało połączonych do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia pod sygnaturą: IV SA/Wa 716/21.
W sprawie odcinka „Ogryzek” wpłynęły 4 skargi, lecz na dzień udostępniania informacji jeszcze nie wyznaczono dalszych zarządzeń w tej mierze. Sygnatury: IV SA/Wa 835/21, IV SA/Wa 836/21, IV SA/Wa 837/21 i IV SA/Wa 838/21.
21 kwietnia GDDKiA unieważniła przetarg na opracowanie KP dla odcinka “Poligon”.
19 maja 2021 r. GDOŚ przekazał do WSA skargi na decyzję o uchyleniu DŚU dla odcinka “Poligon”.
2 czerwca GDOŚ przekazał do WSA skargi także na decyzję o uchyleniu DŚU dla odcinka “Ogryzek”.
24 sierpnia WSA uchylił decyzję GDOŚ w sprawie odcinka “Poligon”, czym przywrócił do obrotu prawnego DŚU.
19 października GDDKiA Warszawa poinformował, że od wyroku WSA w sprawie przywrócenia DŚU dla odcinka „Ogryzek” “Wpłynęły dwie skargi kasacyjne”. WSA poinformował, że rozprawa w sprawie jednej ze skarg na decyzję przywracającą DŚU dla odcinka „Ogryzek” ma się odbyć 09 listopada.
12 września WSA opublikował szerokie uzasadnienie do wyroku dotyczącego odcinka “Poligon”:
Zdaniem Sądu, zasadnie zarzucono w skargach, że GDOŚ pominął kwestię pozostawania w obrocie prawnym, na dzień wydania zaskarżonej decyzji GDOŚ, postanowienia tego samego organu z [...] maja 2017 r., [...]. Postanowieniem tym GDOŚ, działając na podstawie art. 26 § 2 zd. 2 k.p.a., wyznaczył RDOŚ w [Białymstoku] do załatwienia przedmiotowej sprawy. GDOŚ nie wyjaśnił w zaskarżonej decyzji, dlaczego zupełnie odmiennie ocenił istnienie przesłanek do wyłączenia od rozpoznania sprawy RDOŚ w [Warszawie] w 2017 r. wyznaczając do rozpoznania sprawy RDOŚ w [Białymstoku] oraz obecnie, wydając zaskarżoną decyzji.
Z treści uzasadnienia wynika, że sprawa wraca do GDOŚ, celem przeprowadzenia oceny merytorycznej złożonych skarg.
Rozpoznając sprawę ponownie GDOŚ będzie miał na uwadze wskazane wyżej oceny prawne. Z ocen tych wnika w szczególności, że RDOŚ w [Białymstoku] był organem właściwym w sprawie.
9 listopada WSA zdjął z wokandy sprawę i wyznacza nowy termin na 19 stycznia 2022 r. W międzyczasie 4 skargi połączono do rozpoznania pod wspólną sygnaturą IV SA/Wa 835/21.
ROK 2022: Powrót drugiej DŚU
19 stycznia WSA przywrócił ważność DŚU dla odcinka “Ogryzek”.
27 grudnia GDDKiA Warszawa poinformował, że od obu wyroków WSA wpłynęły skargi kasacyjne, zaś termin rozpatrzenia skarg zostanie wskazany przez NSA w I kwartale 2023.
ROK 2023: NSA robi fikołka, WSA też
10 stycznia GDDKiA udostępniła numery sygnatur spraw prowadzonych w NSA oraz wskazuje, że podjęcie dalszych działań na odcinku „Poligon” będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań, dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed sądami administracyjnymi.
Odcinek „Ogryzek” sygnatura: III OSK 1338/22.
Odcinek „Poligon” sygnatura: III OSK 135/22.
Aktualizacje po publikacji:
NSA wyznaczył termin posiedzenia, w obu sprawach na 07.03.2023 o 10:00 i 11:00. Zauważono 20 stycznia.
7 marca NSA uchylił wyroki WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Uchylenie wyroku WSA przywraca stan prawny z dnia po decyzji GDOŚ o unieważnieniu DŚU.
Do czasu ponownego wyroku WSA, DŚU jest poza obrotem prawnym. Ponowny wyrok WSA będzie mógł być przedmiotem kolejnej kasacji do NSA.
W kwietniu opublikowano uzasadnienie do wyroku NSA.
NSA uznał (między innymi), że wyłączenie RDOŚ Warszawa mogło nastąpić jedynie, gdy sprawa dotyczyłaby interesu majątkowego piastuna organu, czyli dyrektora RDOŚ Warszawa, jego małżonka, krewnych lub powinowatych do II stopnia, a także osoby związanej z nim z tytułu opieki, kurateli lub przysposobienia. NSA nakazał WSA przeprowadzenie oceny zasadności tego wyłączenia.
WSA zajął się obiema sprawami 27 i 28 czerwca, odraczając je na 29 września i 4 października. Sygnatury:
Odcinek „Ogryzek” sygnatura: IV SA/Wa 969/23.
Odcinek „Poligon” sygnatura: IV SA/Wa 921/23.
W sprawie “Ogryzek” IV SA/Wa 969/23, w dniu 4 października 2023 odroczono ogłoszenie orzeczenia na 13 października 2023, ale w tym dniu ponownie odroczono ogłoszenie orzeczenia na 20 października 2023. Koniec końców uchylono zaskarżoną decyzję (wydaną przez GDOŚ 18 lutego 2021), czym przywrócono do stanu prawnego DŚU wydaną przez RDOŚ Białystok w dniu 24.10.2017.
Jednakże WSA wskazał, że GDOŚ nie dokonał wystarczających ustaleń faktycznych pozwalających na uchylenie decyzji wydanej przez RDOŚ w Białymstoku i umorzenia postępowania przed tym organem. Ponadto GDOŚ niedostatecznie zbadał czy faktycznie RDOŚ w Warszawie powinien zostać wyłączony w sprawie i postępowanie powinno być przekazane do RDOŚ w Białymstoku. Po wyroku WSA dla odcinka Drewnica – Ząbki sprawa może iść do NSA lub wrócić do GDOŚ, który będzie musiał ponownie przeanalizować materiał dowodowy i rozstrzygnąć, czy RDOŚ w Białymstoku był organem właściwym do wydania decyzji środowiskowej.
W sprawie “Poligon” IV SA/Wa 921/23, w dniu 29 września 2023 odroczono rozprawę na 10 listopada 2023, jednakże sprawa została zdjęta z wokandy bez wyznaczenia nowego terminu.
ROK 2024
Termin rozprawy w sprawie “Poligon” IV SA/Wa 921/23 wyznaczono na 30.01.2024.
W dniu 30 stycznia 2024, w sprawie “Poligon” IV SA/Wa 921/23, uchylono zaskarżoną decyzję (wydaną przez GDOŚ 15 lutego 2021), czym przywrócono do stanu prawnego DŚU wydaną przez RDOŚ Białystok w dniu 28.12.2018.
Do 27 czerwca 2024, Od wyroku WSA w sprawie “Poligon” nie wpłynęły do NSA skargi kasacyjne. Tym samym stał się on prawomocny. Oznacza to, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) ponownie rozpatrzy odwołania od decyzji środowiskowej. Akta sprawy zostały już przekazane do GDOŚ.
W sprawie “Ogryzek” IV SA/Wa 969/23, w międzyczasie złożono skargi kasacyjne do NSA. Wyrok zapadł w dniu 7 listopada 2024. NSA uchylił wyrok WSA z 20.10.2023 oraz skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA. Uchylenie wyroku WSA ponownie przywraca stan prawny z dnia po decyzji GDOŚ o unieważnieniu DŚU.
[Stan na 08.11.2024]:
Poligon - DŚU w mocy, oczekiwanie na ponowne rozpatrzenie przez GDOŚ
Ogryzek - DŚU nieważna, oczekiwanie na ponowny wyrok WSA.